Pilsen Patriots

Senioři

Tým amerického fotbalu Pilsen Patriots vznikl v roce 2008, začátkem roku 2013 vznikl ženský tým Pilsen Angels a tým flag footballu, ale i předtím má velmi dlouhou a pestrou historii, jak se vůbec americký fotbal dostal do Plzně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pilsen Patriots

Počátky amerického fotbalu v Plzni sahají do jara roku 1995, kdy se skupina nadšenců sešla v Borském parku a začala se pokoušet o první tackly, passy a další základní pojmy amerického fotbalu. Vznikl klub, který se pojmenoval Pilsen Bulldogs a byl spojen s postavou Briana Maurice, Jaroslava Forbricha a Jana Bednáře, který si při studiích v Praze zkusil hru s týmem Prague Panthers, zajistil první opravdové výstroje, organizoval tréninky, drilly, playbook a připravoval všechny hráče na první zápas.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Tím bylo přátelské utkání s týmem Příbram Rams. Přišla další utkání s týmem Havířov Vikings na jaře roku 1996 a první zápas se zahraničním týmem Chemnitz Crusaders. Po návratu Briana Maurice zpět do rodného Wisconsinu nastalo v týmu bezvládí, které se změnilo s příchodem nového trenéra Paula E. Felda a Denise Milfaita, který přinesl do týmu tolik potřebné finance, jež umožnily zajistit stálé tréninkové hřiště i tréninkové vybavení.

Tímto končí éra Bulldogs a v roce 1997 vzniká nový klub Pilsen Tornadoes. Daří se připravit dostatečný počet hráčů a vstoupit do České ligy amerického fotbalu. Daří se angažovat kvalitní trenéry, Dana Leška (v současné době hlavní trenér týmu Prague Black Panthers a národního týmu) a Ciarana Kellyho.

26

Tým se na dlouhá léta stěhuje do Sportovního areálu Vochov, kde odehrává svá nejlepší utkání. Největšími úspěchy Pilsen Tornadoes jsou účasti na Halových mistrovstvích ČR, mezi něž rozhodně patří dvě druhá místa v roce 2003 a 2007.

Dalším přelomovým rokem byl rok 2008, kdy do klubu finančně vstoupila společnost Plzeňská Fotbalová – nastává změna názvu klubu na Pilsen Patriots. Tým zakládá juniorský tým, účastní se svého prvního ročníku České juniorské ligy amerického fotbalu. Patriots se opět daří na Halových turnajích, v roce 2009 je to 3. místo, roky 2010 a 2012 pak 4. místa. Pilsen Patriots pořádali dvakrát Halový turnaj v Plzni (2009 a 2011).

Letošní sezóna 2013 byla opět tak trochu přelomová – vznikl ženský tým amerického fotbalu Pilsen Angels a tým flag fotbalu (bezkontaktní verze amerického fotbalu pro děti od 6 do 15 let).

Patriots se přestěhovali zpět do Plzně, svá domácí utkání odehráli na hřišti SK 1894 (Lokomotiva). Z důvodu generační obměny, který přinesl příchod nových, mladých, ale herně nezkušených, hrál tým Pilsen Patriots v divizi B, tzv. sedmičkovou ligu. Touto divizí se Patriotům podařilo projít až do finále bez jediné porážky a získat mistrovský titul. Na tento úspěch navázal i juniorský tým, který letos na podzim vyhrál Juniorský pohár 2013.

dsc_0241

Pilsen Angels

[soupiska hráčů]

Plzeňský ženský tým amerického fotbalu Pilsen Angels vznikl počátkem roku 2013 a za jeho vznikem stojí zejména dcera trenéra Pilsen Patriots Larryho Lewise, Larrisa Lewis, která spolu s dalšími děvčaty položila základy budoucího týmu.

1926204_603621443058431_282844625_o

Počátek byl dosti krušný a holky trénovaly v Borském parku pod vedením Larryho Lewise. V létě už tým čítal 15 slečen a začal trénovat společně s juniorským týmem Pilsen Patriots. V tu dobu se jejich trenérský tým rozrostl ještě o dva hráče Pilsen Patriots – Stanislava Košíka a Tomáše Hataje.

V srpnu 2013 dívky odjely na soustředění s prvním ženským týmem v ČR – Prague Harpies, kde podvedením zkušených trenérů sbíraly první herní zkušenosti a měly šanci si vyzkoušet hru na živo.

Od října 2013 probíhá zimní příprava v tělocvičně a na začátek letošního roku je plánovaný větší nábor. Rok 2014 bude pro Angels ve znamení tréninků, náborů a sbírání herních zkušeností v přátelských zápasech.

Také od letošního roku patří do skupiny Pilsen Patriots, po bok mužského týmu, juniorského týmu a dětského týmu flag fotbalu. Vzhledem k rozmachu ženských týmů počítá Česká asociace amerického fotbalu s tím, že v roce 2015 spustí 1. ročník ženské ligy, kam Angels mají ambice nastoupit.

Flag football

Flag fotbalový tým Pilsen Patriots vznikl v říjnu 2013, vlastně na popud synů hráče Martina Verdana, kterým se líbí americký fotbal. Moc ho chtěli hrát, ale bohužel jsou ve věku kdy jim i do juniorské soutěže chybí hodně let. Tak se s Tomášem Sedláčkem po cca měsíci příprav rozhodli pod záštitou plzeňský Patriotů založit Flag fotbalový tým.

Věkové rozpětí bylo stanoveno na 6 až 12 let. Plakát byl vytištěn, rozeslán do škol, tělocvična zajištěna a nezbývalo než čekat na zájem uchazečů. Měli trochu výhodu v tom, že skoro polovinu týmy tvoří děti z Verdanovi rodiny – tři synové a dvojčata jeho sestry.

img_3691-600x400

Propagace a ukázka Flagu proběhla v září na Patriots Day, kde pozvali zájemce na náborovou hodinu na trénink. Pár rodičů se ozvalo, začalo se trénovat a nyní máme tým čítající 12 dětí. Po půlroce trénování jsme se 15. 3. 2014 zúčastnili 1. turnaje ve flag fotbalu pořádaného pražskými Hippos. Bohužel se nám nepodařilo vyhrát ani jeden ze dvou zápasů, možná i díky velkému věkovému rozdílu oproti našim soupeřům, ale pro děti to byla obrovská zkušenost, která nám ukázala naše přednosti i nedostatky, což nám dává motivaci na sobě dále pracovat a zlepšovat se…

O sdružení Patriots: